Find thousands of books, manuscripts, visual materials and unpublished archives from our collections, many of them with free online access.

Bottles labelled with humorous quotations comparing healthy lifestyle with excessive drinking; representing consequences of alcohol abuse. Colour lithograph by Pekárek, 1952.

  • Pekárek.
Date
Prosinec 1952
Reference
663783i
  • Pictures
  • Online

Available online

view Bottles labelled with humorous quotations comparing healthy lifestyle with excessive drinking; representing consequences of alcohol abuse. Colour lithograph by Pekárek, 1952.

Licence

In copyright
Credit: Bottles labelled with humorous quotations comparing healthy lifestyle with excessive drinking; representing consequences of alcohol abuse. Colour lithograph by Pekárek, 1952. In copyright

Selected images from this work


About this work

Publication/Creation

[Praha] [Prague] : Vydalo Ministerstvo informací a osvěty ve vydavatelství Osvěta, n[árodní] p[odnik], Prosinec 1952 (Červený Kostelec : Grafické tiskárny, národní podnik)

Physical description

1 print : lithograph, printed in colours ; sheet 82.5 x 59 cm

Lettering

Vyberte si. Pekárek 52

Contents

Čím víc procent alkoholu, tím víc jde tvůj výkon dolů! Hrome, který je ten pravý [A factory worker faced with three crane hooks says "The more you drink, the less efficiently you work! Damn it! Which one is the right one?"]-- Co je lepší? Pořídit hezký dárek pro dítě, nebo získat ošklivou opici? [A father giving his son a new shirt, contrasted with a drunk, asks "Which is better? To give your child a present, or to get a terrible hangover?"]-- Společný výmlat - podle marných plánů kulaků a pánů [Collective threshing - in the nasty plans of kulaks (high-income farmers)]-- Tak se mi zdá, že tímhle výkonem si výplatu nezlepším! [I have a feeling I won't be better paid working this way!]-- Můžeš být vynášen tak, nebo tak. Záleží na tobě. Vyber si! [You decide what you get. It's up to you. Make your choice!]-- Kdo pil umřel. Kdo nepil, taky. (Ano, ale jde o to, kdy a jak) [If you drink too much you die, if you don't, you die anyway (but it depends how and when)]-- Od opice k člověku dle Darwina. Od člověka k opici dle množství vypitého alkoholu [From ape to man by Darwin. From man to ape by the amount of alcohol consumed] -- Nehody zaviněné opilými motoristy nás stojí ročně 180 milionů KČS [Accidents caused by drinking of alcohol cost us millions every year]-- Všeho s mírou, ale nikdy takhle [A drinker with a metre rule says "Excess may do you harm"]

Creator/production credits

Bears monogram: a P with a cross bar, presumably of the designer Pekárek

Reference

Wellcome Library no. 663783i

Type/Technique

Languages

  • Czech


Where to find it

  • LocationStatusAccess
    Closed stores

Permanent link